Cukry proste – dlaczego są złe i gdzie występują

Cukry rafinowane, wyłączając czas, w którym mogą się przydać, czyli krótki okres po treningu, mogą okazać się wręcz toksyczne dla organizmu.

 1. Cukry proste powodują wypłukiwanie wapnia z kości. Mają one zabójczy wpływ na organizm ponieważ go zakwaszają. Zakwaszenie powoduję obumieranie komórek… do tego organizm używa wapnia pobieranego z kości aby zobojętnieni odczyn kwasowo-zasadowego.
  Spożywanie cukrów prostych zwiększa więc podatności na złamania i powoduje powstawania próchnicy zębów.
 2. Cukry proste są przyczyną otyłości. Zaburzają reakcję organizmu na leptyne zwaną hormonem sytości. Człowiek, u którego występuje to zaburzenie czuje się ciągle głodny.
 3. Spożywanie cukrów prostych zmniejsza wrażliwość insulinową.
 4. Cukry proste przyczyniają się do nadmiernego magazynowania wody, czego konsekwencją może być nadciśnienie.
 5. Spożywanie cukrów może wzmagać zaburzenia emocjonalne. Zaobserwowano związek między zmniejszeniem intensywności stanów depresyjnych i napadów złości, a odstawieniem cukrów rafinowanych u badanych pacjentów.

 

Cukry proste, czy też równie niebezpieczne dwucukry potrafią ukryć się w pozornie zdrowych produktach i potrawach. Zdarza się, że nawet nie wiemy o ich istnieniu. W artykule podaję najbardziej powszechne produkty o dużej ich zawartości:

 1. Cukier biały,
 2. słodzone, jak i naturalnie słodkie napoje (soki z owoców, kompoty, słodzone herbaty, smakowe wody, Cola, Fanta, Sprite itp.),
 3. słodycze, to jest: czekoladki, batony,
 4. płatki śniadaniowe (szczególnie te słodzone, polecane dla dzieci) i często uważane za zdrowe słodzone musli,
 5. smakowe jogurty, smakowe serki i podobne,
 6. miód (miód naturalny w małych ilościach ma działanie prozdrowotne),
 7. owoce i ich przetwory (dwie porcje nieprzetworzonych owoców dziennie nie powinny nikomu zaszkodzić, a będą źródłem witamin),
 8. MLEKO
 9. białe pieczywo, białe chleby, bułki,

Poza tym radzę czytać etykiety.

 

PHOTO flickr BY VORTISTIC

2 myśli nt. „Cukry proste – dlaczego są złe i gdzie występują

 1. Napisane w skrócie, fajnie się czyta, ale wkradła się literówka (mam nadzieję) – cukry proste powodują wypłukiwanie wapnia z kości, a nie wapna, wapno to może być np. gaszone, a my w kościach posiadamy wapń. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *